Neden petekler temizlenmelidir?

Neden petekler temizlenmelidir?

Düzenli olarak radyatör – petek temizliği yaptırmak, peteklerin daha hızlı ısınmasını ve daha düşük yakıt masrafı ödemenizi sağlar.

Eski tip döküm peteklerin aksine günümüzde alüminyum petek tipi kullanılmaktadır. Bu tip petekler iç taraflarından paslanmasa bile içlerinde kurum, kireç ve oksit oluşur. Peteklerin içlerinde oluşan bu tip maddeler zamanla peteklerdeki kanalları tıkarlar. Kombi cihazınız tam randıman ile çalışsa bile tıkanmış petekler tam ısınamayacaktır. Bu sebeple fazla yakıt harcadığınız halde dilediğiniz kadar ısınamayacaksınız.

petek temizleme

 

Tıkanmış, temizlenmeyen petekler kombi cihazınızda da arızaların oluşmasına sebep olabilmektedir. Kombi cihazınızın devridaim pompası tıkanmış peteklere su basmaya çalıştıkça zorlanacak ve petek vanalarınızın, ya da kombi cihazınızın su damlatmasına sebep olacaktır. Zorlanan devridaim pompası zaman içerisinde arızalanabilmektedir.

Kombi cihazınızın ve ısıtma sisteminizin uzun yıllar sağlıklı çalışması için 2 senede bir radyatör peteklerinizi mutlaka temizletmeniz gerekmektedir. Temizliği yapılmış petekler tıkalı peteklere oranla çok daha hızlı ve tüm yüzeyi eşit ısınacağından dolayı, hem çok daha az yakıt tüketimi sağlar hem de ısınabilmek için uzun süreler beklemek zorunda kalmazsınız.

 

Radyatör petek temizliği yapılırken özel petek temizleme makinesi ve özel kimyasal maddeler kullanılır. Basınç ile özel kimyasal sıvılar peteklerin içine gönderilerek içeride bulunan kireç, kurum, tortu gibi maddelerin hepsinin dışarı çıkartılması sağlanır. İşlem petek sayınıza ve boyutlarına bağlı olarak 45dk ile 1.5 saat arasında sürer. Petek temizliği tamamlandıktan sonra petekleriniz ilk günkü verimine geri kavuşur. İlk andan itibaren yapılan işlemlerin faydasını hissedersiniz.

 

Yazar hakkında

admin administrator