Ne sıklıkla peteklerimizi temizletmeliyiz?

Ne sıklıkla peteklerimizi temizletmeliyiz?

Petek temizliği 2 senede bir yaptırılması tavsiye olunur. Kış ayları boyunca durmadan çalışan kombiniz yaz geldiğinde uzun bir süre çalışmayacaktır. Kombi cihazı yaklaşık 4 – 5 ay boyunca çalışmayacağından peteklerin içinde bulunan sıvı tortu oluşturacaktır. Isıtma suyunun içinde oluşacak olan bu tortular kış gelipte kombi çalışınca peteklerin içerisinde devridaim yapıp, peteklerin en ince deliklerine kadar ilerleyecektir. Bu tortular petekleri tıkayınca petekleriniz tam olarak ısınmamaya başlar.  Peteklerin tüm yüzeyleri ısınmamaya başlar, bazı bölgeler ısınırken bazı bölgeler buz kalır. Bu durum halk arasında genellikle peteklerin hava yaptığı sanılır. Günümüzde kullanılan modern alüminyum petekler kolay kolay hava yapmazlar. Bu durumun esas sebebi daha çok peteklerin tıkanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

2 senede bir kere petek temizliği yaptırın

Radyatör peteklerinizin 2 senede bir kere temizlenmesi, peteklerde oluşan tortunun kanalları tıkamasının önüne geçecektir. Temizliği yapılan peteklerin içine koruyucu sıvılar eklenerek tortu oluşmasının önüne geçilecektir. Kullanılan sıvıların kullanım ömürleri sağlıklı olarak 2 senedir. Bu süre zarfında görevlerini düzgünce yapıp peteklerin tıkanmasını engelleyecektir.

Kombi cihazınızın ve ısıtma sisteminizin uzun yıllar sağlıklı çalışması için 2 senede bir radyatör peteklerinizi mutlaka temizletmeniz gerekmektedir. Temizliği yapılmış petekler tıkalı peteklere oranla çok daha hızlı ve tüm yüzeyi ısınacağından dolayı, hem çok daha az yakıt tüketimi sağlar hem de ısınabilmek için uzun süreler beklemek zorunda kalmazsınız.

 

Yazar hakkında

admin administrator