Nasıl yakıt tasarrufu sağlanır

Nasıl yakıt tasarrufu sağlanır

Kombi kullanıcılarının çok işine yarayacak tasarruf seçenekleriyle %50 ye kadar faturalarınız da tasarruf sağlayın.

Nasıl yakıt tasarrufu sağlanır? Doğalgaz fiyatlarındaki artışlardan sonra siz de nasıl tasarruf yapacağınızı merak ediyorsanız tam yerindesiniz. Bu yazıdaki tasarruf önlemleri sayesinde ısınma giderlerinizi büyük ölçüde minimize edebilir hatta yarı yarıya indirebilirsiniz. Bazı tasarruf yöntemlerinin bazıları sizin kontrolünüzde olmayabilir (bina yalıtımı gibi). Diğer maddelere dikkat ederek yüksek gelen faturaların önüne geçebilirsiniz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının  ısıtma raporuna göre, ısıtma ve soğutmada enerji verimliliğinin en kötü etkileyen konu ısı yalıtımıdır.  Isı Yalıtımı TSE standartlara göre yapılmış bir ev doğal gaz faturalarında tasarruf sağlamanın en önemli ayağıdır. Binalarda en büyük ısı kaybı çatılarda oluşur. Binalarda ısı yalıtımı çatıdan başlamalıdır. Bina içerisinde ısınarak yükselen havanın çatıdan dışarı çıkmaması içim öncelikle çatının ısı izolasyonu yapılmalıdır. Sadece çatı ısı yalıtımı bile binalarda %20’ye kadar tasarruf sağlamaktadır. Binanın mantolanması ile birlikte bu tasarruf %40 – 50′ye kadar da çıkabilmektedir.

Kombi servisi kampanya

Düzenli olarak kombinin bakımını ve petek temizliği yaptırmak da faturalarınızda gözle görülür iyileşmeler sağlayacaktır. Bakımı yapılan ve iç temizliği yapılan petekler çok daha kolay ısınacak ve uzun süre sıcaklığını koruyacaktır.

Bir başka tasarruf yöntemi ise kombi bacasının temizliğidir. Kirlenmiş kombi bacaları kombilerin verimli çalışmasını engellerler. Bakımı yapılmış, petekleri temizlenmiş, su kaçakları giderilmiş, bacası temizlenmiş bir kombi hem güvenliğinizi sağlar hem de %20 ye kadar doğal gaz faturanızı düşürür.
Kombi cihazınızı evden her çıktığınızda kapatıp eve gelince yeniden çalıştırmak, sanılanın aksine tasarruf sağlamıyor aksine kombi her açıldığında ateşleme yapmak için daha fazla gaz kullanımına sebep oluyor. Uzmanların tavsiyesi ise kış gelip kombi yanmaya başladıktan mevsim sonuna kadar kombiyi hiç kapatmadan kullanmanız yönündedir. Ev içerisinde bulunurken normal sıcaklıkta evden çıkarken yada gece uyurken minimum yada ekonomik konuma getirilmesidir. Ancak evden birkaç günlüğüne gidiyorsanız kapatılması tavsiye ediliyor.

Peteklerinizin önüne hava akışını kapatacak herhangi bir nesne koymayın. Isıtma sisteminiz ne kadar mükemmel çalışsa bile peteklerin önünü kapatırsanız elde edilen ısı size ulaşamaz ve bir türlü ısınamazsınız.

Ayrıca kombi seçiminde yeni tip yoğuşmalı kombi tercih etmeniz de tasarruf etmenizi sağlar. İlk kurulum maliyeti biraz daha yüksek bir fiyata sahip olsa da yoğuşmalı kombiler kullanım esnasında baştan fazla verilen parayı kısa sürede amorti edecektir.

Yazar hakkında

admin administrator